- today
- remove_red_eye 4138 odwiedzin
Przyjście psa do domu to niezwykle emocjonujące i radosne wydarzenie w życiu każdego psiego rodzica. Oto mamy przed sobą merdającą ogonem istotę, która niedługo może stać się całym naszym światem. Opieka nad psem to nie tylko karmienie go oraz wyprowadzanie na spacer, to również troska o jego zdrowie oraz bezpieczeństwo, a przede wszystkim zapewnienie mu miłości, na którą zasługuje. Dlatego ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie domu przed przyjściem zwierzaka, ale też pierwsza doba, jaką spędzi w mieszkaniu.
Znajdź artykuły dla swojego zwierzaka z kodem zniżkowym: bezpieczeństwo. Kliknij tutaj
Zacznijmy w takim razie od pierwszej kwestii, którą jest:
Przygotowanie mieszkania | zadbanie o bezpieczeństwo.
Adopcja czy zakup szczeniaka lub dorosłego psa to ważna decyzja. Musimy być w stanie zapewnić mu komfortowy oraz bezpieczny pobyt, nie tylko w pierwszych dniach, ale też podczas całego życia z nami. Pies pierwszego dnia u nas prawdopodobnie będzie przestraszony i zestresowany, dlatego przed przywiezieniem zwierzęcia do domu musimy zadbać o jego bezpieczeństwo.
W pierwszej kolejności powinniśmy schować ostre oraz małe przedmioty, które mogą spowodować zranienie bądź udławienie się psa. Bardzo ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie drzwi i okien, aby pies nie miał możliwości ucieczki. Należy zadbać również o schowanie wszelkiej maści środków chemicznych oraz przewodów elektrycznych, w celu uniknięcia zatrucia oraz porażenia prądem.
Zakup wszystkich potrzebnych produktów.
Po zabezpieczeniu mieszkania i upewnieniu się, że nasz pupil po przybyciu będzie się czuł bezpiecznie i komfortowo, należy zadbać o zakup wszystkich potrzebnych produktów. Zapewne pierwszym hasłem, jakie w tym momencie przychodzi wszystkim do głowy jest „karma”. Nietrudno się z tym nie zgodzić, zwierzę musi coś jeść, ale absolutnie nie możemy ograniczać się tylko do jedzenia. Tak jak człowiek, nie samą karmą pies żyje. Jeśli chcemy, aby zwierzak wiódł z nami szczęśliwy i długi żywot musimy zapewnić mu dostęp do wszystkich potrzebnych akcesoriów. Będą wśród nich zabawki, legowisko, miski oraz smycz.
Karma
Jak napisaliśmy w poprzednim akapicie, w pierwszej kolejności należy pamiętać o zakupie karmy dla naszego nowego domownika. Zazwyczaj przy adopcji zwierzaka ze schroniska bądź hodowli otrzymamy małą paczkę, pamiętajmy jednak że nie wystarczy ona na długo. Początkowo nie stresujmy zwierzaka nowym dla niego pokarmem - starajmy się podawać jedzenie, które miał okazję jeść. Ewentualna zmiana na nową, lepszą jakościowo karmę (jeżeli ta, którą otrzymywał w schronisku była raczej przeciętnej jakości) powinna być stopniowa. Dobrze jest zacząć od podawania psu małych porcji nowej karmy razem z tą, którą jadł do tej pory, a następnie stopniowo zwiększać proporcję na korzyść karmy lepszej jakościowo.
Legowisko i miski
Kolejną kwestią do której możemy przejść (mając karmę i zabezpieczony dom) na tym etapie to zakupy podstawowych akcesoriów, takich jak legowisko i miski. Legowisko powinno być wykonane z miękkiego, ale wytrzymałego materiału. Idealnie by było, gdyby było dopasowane do rozmiarów psa – przede wszystkim, co jest oczywistością, nie może być za małe. Warto zwrócić uwagę na sposób spania psa i na tej podstawie dobrać odpowiedni kształt jego legowiska. Jeśli pies jest duży i podczas snu często się wyciąga oraz przekręca, warto kupić mu legowisko w kształcie dużej poduszki. Dla psa, który podczas snu leży z wyciągniętym pyszczkiem odpowiednie będzie legowisko w kształcie sofy z poduszkami, bądź podwyższeniami na końcach. Natomiast pies który czuje się niepewnie niewątpliwie ucieszy się z legowiska w kształcie „donuta” bądź gniazda. Takie legowiska ułatwiają także położenie się do snu psom, które przed ułożeniem się kilka razy „zataczają kółka”. Jeśli nie wybraliśmy konkretnego miejsca, w którym chcielibyśmy położyć legowisko psa, zaobserwujmy w którym miejscy najczęściej zasypia. Jeśli chodzi o miski wybierzmy, ciężkie, masywne aby podczas jedzenia pies ich nie wywracał. Potrzebne nam będą dwie miski: na karmę i wodę. Miski, podobnie jak legowisko, powinny być wybrane na podstawie indywidualnych cech zwierzęcia. Pies z długim pyskiem może uderzać w dno podczas jedzenia z płytkiej miski, zaś pies z pyskiem krótkim może nie być w stanie sięgnąć do karmy podczas jedzenia z miski głębokiej. Trudności z jedzeniem z płytkiej miski mogą mieć także czworonogi z długimi uszami, np. spaniele mogą po prostu ubrudzić uszy w karmie. Zastanówmy się jaka miska będzie najwygodniejsza dla naszego psa, odpowiedni jej dobór na samym początku zaoszczędzi wielu frustracji zarówno nam jak i naszemu nowemu pupilowi.
Obroża i smycz
Podczas odebrania zwierzaka ze schroniska otrzymamy standardową obrożę, jednak warto zakupić taką, która będzie spełniać nasze oczekiwania. Podobnie będzie wyglądała sprawa ze smyczą. Jeśli chcemy ją zmienić to zastanówmy się nad skórzanymi elementami, które będą bardziej wytrzymałe lub parciane, które będą delikatniejsze. Jeśli zdecydowaliśmy się na małą rasę psa to smycz warto kupić automatyczną. W przypadku większych ras, warto wybrać mocniejszą skórzaną lub materiałową i o odpowiedniej szerokości przynajmniej ok. 2 cm. Obroża powinna być dopasowana do anatomii zwierzęcia. Idealnie jest, kiedy nie jest ona za wąska, ponieważ wtedy mamy pewność, że nie będzie się ona wbijała w skórę psa.
Zabawki dla psa
Musimy się jednak przygotować na aklimatyzację, pies musi się przyzwyczaić do nowego miejsca i osób. Warto dać mu spokój i czas na zapoznanie się z otoczeniem. Możemy schować zabawki, aby pies w swoim tempie poznał wszystkich i dobrze się u nas poczuł. Bo przecież o to nam chodzi.