Jak zapewnić kotu bezpieczeństwo w domu – cd.

Jak zapewnić kotu bezpieczeństwo w domu – cd.

Przedstawiamy kolejną część bloga poświęconego tematyce domu bezpiecznego dla kotów. W tym wpisie poruszymy temat swoistego wybiegu dla kotów, czyli kociego Patio, inaczej Catio. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób dysponujących np. domem z ogródkiem bądź odpowiednio dużym balkonem czy nawet oknem (tak, są Catia budowane przy oknach :)). Dzięki takiej konstrukcji oraz odpowiedniemu jej wyposażeniu i przygotowaniu kot będzie bezpieczny. Dodatkowo, kocie Patio jest miejscem, w którym kot może wykonywać dwie czynności bardzo przez niego lubiane: zabawa oraz obserwowanie otoczenia. Poza tym zupełnie zwyczajnie, dzięki Catio nasz koci przyjaciel otrzymuje dawkę bodźców, dzięki której nie popadnie w znudzenie i rutynę. 

Jak wszyscy doskonale wiemy, rozsądni właściciele nie wypuszczają swoich kotów na zewnątrz. Kot trzymany w domu nie tylko żyje dłużej od tych wychodzących, ale przez całe swoje życie ma dużo mniejsze szanse na łapanie chorób i wirusów, jak np. FIV, niż koty wychodzące. Ryzyko zaatakowania przez psy, inne koty bądź dzikie zwierzęta w przypadku kotów niewychodzących jest praktycznie zerowe. Jednak jak zostało to napisane w poprzednim akapicie, kot każdego dnia musi otrzymać odpowiednią liczbę bodźców zewnętrznych, angażujących szczególnie jego wzrok, słuch oraz węch. Koty są drapieżnikami, a drapieżniki są z reguły bardzo inteligentne – spędzają długie godziny na polowaniu bądź poprawianiu umiejętności myśliwskich. Łapanie zdobyczy to analiza oraz rozwiązywanie wielu problemów – jak ją podejść , jak nie zostać przez nią zauważonym itp. itd. Dlatego stymulacja mózgu dla kotów ma ogromne znaczenie. Catio daje właścicielowi oraz kotu dwie korzyści: zapewnia bezpieczeństwo oraz zapewnia odpowiedni rozwój mentalny i intelektualny kota.  Będą z niego szczególnie zadowolone koty ruchliwe, ciekawe świata – dla nich miejsce, z którego można obserwować świat dookoła i czuć wiatr na pyszczku to spełnienie kocich marzeń!

Kocie Patio można zamówić bądź zrobić samemu. Coraz większą popularność zdobywają Catia DIY (Do it yourself – zrób to samemu). W przypadku samodzielnej instalacji kluczowe znaczenie ma lokalizacja, a dokładnie wielkość balkonu/ogrodu/okna oraz ich konstrukcja. Już na samym początku musimy zaplanować gdzie chcemy umieścić wybieg naszego mruczka. Dokonując wyboru miejsca musimy wziąć pod uwagę co będzie najlepsze dla nas i dla kota. Oczywiście, dużo zależy od tego w jakich warunkach mieszkamy, ale nawet mając do dyspozycji małą przestrzeń możemy zorganizować bardzo ciekawą i angażującą przestrzeń dla naszego pupila. Jeśli chcemy spędzać czas w Catio ze swoim kotem, to raczej nie będziemy mogli zamontować za oknem. Podstawową kwestią jest, aby Catio było połączone z mieszkaniem bądź domem za pomocą np. tunelu, tak aby kot mógł spokojnie wrócić, bez narażania się na niebezpieczeństwa oraz ryzyko ucieczki. Jeśli taki wybieg chcemy zbudować za oknem, to wystarczy pamiętać, aby było ono otwarte na czas przebywania kota w Patio. Warto także pomyśleć o przegrodzie, którą można oddzielić Catio od domu tak, aby kot nie mógł tam wejść, gdy na zewnątrz dzieje się coś, co może mu zagrażać. Wyposażenie oraz układ kociego Patio powinny także zależeć od osobowości i preferencji mruczka. Jeśli kot lubi oglądać otoczenie z góry (czy są koty, które tego nie lubią?:)), to warto pomyśleć o podwyższeniu, ewentualnie odpowiednio wysokim zamontowaniu wybiegu.

Istotną kwestią w przypadku montowania Catio jest również wiek naszego kota . Kotom starszym warto zamontować rampę w przypadku, gdy wejście do Patio znajduje się wysoko. Wybieg powinien być wyposażony w drapak, zabawki, jedzenie, wodę oraz kuwetę ze żwirkiem, tak aby kot mógł komfortowo spędzić słoneczny dzień w swojej loży. Co zaś tyczy się słońca, w Catio powinien się znajdować punkt osłaniający przed słońcem, niezależnie od pory dnia. Koty są wrażliwe na zmiany temperatury, szczególnie źle znoszą one upały, dlatego zacieniony kąt w ich ulubionym miejscu znacznie poprawi ich jakość życia. W większości przypadków powierzchnia Patio nie ma aż tak dużego znaczenia jak ich wysokość, dlatego jeśli montujemy je na parterze, to warto aby było odpowiednio wysokie i wyposażone w akcesoria dające kotu możliwość wspinania się i obserwacji otoczenia z góry. Czy Wasz kot ma swoje Catio, czy może dopiero planujecie je zbudować? Preferujecie kupione i wykonane przez specjalistę, czy macie smykałkę do majsterkowania i wolicie sami przygotować takie pomieszczenie dla Waszego mruczka? Podzielcie się Waszymi uwagami i preferencjami z nami i innymi czytelnikami w komentarzu. 

Pozdrawiają Azpetsiaki – pamiętajcie, my kochamy wszystkie zwierzaki.