Jak zapewnić kotu bezpieczeństwo w domu - okna i balkony

Bezpieczeństwo kotów

Koty mają opinię zwierząt zawsze spadających na cztery łapy. Mimo to, upadki z dużej wysokości, w tym niestety śmiertelne nie należą do rzadkości. Do uchylonych drzwi balkonowych bądź okien dodajmy latającego na zewnątrz owada, przemnóżmy to przez koci instynkt łowcy i mamy gotowy przepis na tragedię. Dlatego jako przyjaciele mruczków powinniśmy dbać nie tylko o zbilansowaną dietę zwierzaka, ale także o jego zdrowie i bezpieczeństwo. W dzisiejszym tekście poruszymy temat bezpieczeństwa. Kiedy mieszkamy pod jednym dachem z kotem musimy wiedzieć, jak uchronić go m.in przed zaklinowaniem się w uchylonym oknie bądź przed wypadnięciem z balkonu. Mamy co najmniej kilka możliwości zabezpieczenia okien i balkonu przed kotem, są to m.in. siatka, ogranicznik, kratki. 

Jak zabezpieczyć okno? 

Podczas upałów w lato chcemy aby nasz sierściuch czuł się dobrze podczas naszej nieobecności. W tym celu niektórzy uchylają okna, a inni jedynie lekko rozszczelniają. Jednak uchylanie okien stanowi potencjalne zagrożenie dla naszego kota. Jeśli coś za oknem go zainteresuje, może zechcieć wyskoczyć. Podczas skoku kot może się zaklinować w uchylonym oknie. Dodatkowo im bardziej będzie próbował się wydostać, tym bardziej będzie się zakleszczał.  

Całe szczęście istnieje wiele sposobów zabezpieczenia okien i balkonów. Oto kilka sposobów na zabezpieczenie okien: 

Najprostszym i najtańszym jest ogranicznik, dzięki któremu możemy okno otworzyć na kilka centymetrów.

Kratki na okna (na górę i boki).

Siatka zabezpieczająca okno.

Natomiast poniższe metody pozwolą nam na zabezpieczenie balkonów przed ciekawskim mruczkiem:

Siatki żyłkowe – (transparentne siatki zabezpieczające) wykonane z tworzywa sztucznego, ze względu na przystępną cenę są najpopularniejszą formą zabezpieczenia balkonu. Jednak siatka ta może nie być odpowiednim zabezpieczeniem dla naszego pupila. Jeśli Twój kot lubi gryźć, siatka może tego nie wytrzymać. Poza tym, może być uszkodzona przez niekorzystne warunki atmosferyczne.   

Siatki rybackie (polietylenowe) – są bardzo popularne, ale bardziej nadają się do zabezpieczania balkonu przed ptakami. Kot jest w stanie szybko tę siatkę zniszczyć.  

Siatki ochronne wzmacniane – siatka zabezpieczająca wzmacniana jest cienkim drutem. Wzmacniana siatka posiada drut wpleciony w materiał. W ten sposób nasz pupil będzie bezpieczny, ponieważ zabezpieczenie siatki drutem uniemożliwi mu przegryzienie siatki lub przerwanie jej pazurami.  

Siatki metalowe – najbardziej solidna, trwała, wytrzymała, i estetyczna siatka. Niestety koszt za taką siatkę jest dużo prawie dwa razy większy niż te, które zostały opisane wcześniej. 

Pamiętajmy, że nawet najbardziej bezpieczna siatka może nie zabezpieczyć balkonu, przede wszystkim ze względu na niepoprawne przymocowanie. Metodami mocowania siatki są: 

Montaż bezinwazyjny (polega na przyklejeniu do elewacji haków lub desek).

Montaż inwazyjny (polega na wkręcaniu śrub w ściany budynku).

Drążki rozporowe. 

Podczas wyboru siatki należy zastanowić się nad jej rodzajem. Wyboru tego powinno się dokonać biorąc pod uwagę fakt, na którym piętrze znajduje się mieszkanie, w którym będzie przebywał kot, jakie będzie przeznaczenie siatki (tylko ochrona przed ptakami czy zabezpieczenie pupila), co chcemy zabezpieczyć okno czy balkon? Jeśli balkon to jakiego on jest typu.

Niektórym zależeć może też na dobrej widoczności, wówczas należy zwrócić uwagę na grubość siatki, wielkość i gęstość oczek oraz kolor.   

Jeśli kochacie swoje zwierzęta, pamiętajcie o odpowiednim zabezpieczaniu okien i balkonów – pozwoli to Wam wieść długie i obarczone mniejszą ilością zmartwień życie z Waszymi kochanymi mruczkami.

Pozdrawiają Azpetsiaki – pamiętajcie, my kochamy wszystkie zwierzaki!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć