- today
- remove_red_eye 57567 odwiedzin
Trzecia powieka – co to jest?
Trzecia powieka (migotka) - to biała, nieprzeźroczysta błona śluzowa zbudowana z tkanki chrzęstnej. Schowana jest pomiędzy wewnętrznym kącikiem oka, a dolną powieką. Inaczej zwana migotką, podczas snu wysuwa się, zakrywając całe oko. Kiedy trzecia powieka pojawia się u budzącego się kota, nie mamy się czym martwić. Jeśli jednak trzecia powieka jest widoczna przez cały czas, to powinniśmy udać się z naszym zwierzakiem do weterynarza. Kot może świadomie wysunąć trzecią powiekę w wyniku silnego stresu, aby ochronić oczy.
Znajdź artykuły dla swojego zwierzaka z kodem zniżkowym: migotka. Kliknij tutaj
Widoczna trzecia powieka. Co zrobić?
Tak jak pisaliśmy wcześniej migotka widoczna może być podczas snu lub większego stresu, natomiast w innych przypadkach nie powinna być widoczna. Jeśli trzecia powieka jest widoczna przez cały czas lub jest wyraźnie zaczerwieniona, to może oznaczać zakażenie, uraz rogówki, inwazję pasożytów, infekcję lub inne choroby ogólnoustrojowe. Jeśli zauważyłeś u swojego kota trzecią powiekę, która jest widoczna przez dłuższy czas, udaj się z nim do weterynarza. Długa obecność migotki może oznaczać, że z kotem dzieje się coś niedobrego.
Przyczyny wysunięcia trzeciej powieki:
- choroby wirusowe (np. koci katar)
- inwazja pasożytów wewnętrznych (nicieni, tasiemca itp.)
- ciało obce w oku
- uraz rogówki
- odwodnienie organizmu
- silne osłabienie organizmu
- zaburzenia nerwowe
- spadek masy ciała
- infekcje
- zapadnięcie się gałki ocznej (wskutek niektórych chorób)
- u kotów perskich i innych kotów z krótkim pyszczkiem występuje naturalnie np.: podczas snu.
Nigdy nie próbujmy sami stosować żadnych środków oraz leczenia bez konsultacji z lekarzem weterynarii, gdyż możemy poważnie zaszkodzić zwierzakowi. Przykładem jest chociażby przemywanie oczu kota naparem z rumianku, co np.: przy herpeswirozie jest zabronione! Herpeswirus kotów FHV-1 wywołuje ostre zapalenie jamy nosowej i tchawicy. Główne objawy towarzyszące migotce u kociąt to kaszel, katar, zapalenie spojówek, gorączka, osłabienie. U dorosłych kotów objawy zwykle dotyczą oczu: przewlekłe zapalenie spojówek lub nawracające owrzodzenia rogówki. Po ustąpieniu objawów choroby większość kotów staje się nosicielami, natomiast sam wirus przechodzi w stan latencji (uśpienia). Do reaktywacji wirusa i nasilenia się objawów zakażenia może dochodzić szczególnie w okresie stresu lub obniżenia odporności, także przy stosowaniu kortykosteroidów. Rumianek rozpulchnia tkankę ułatwiając rozwój bakteriom w oku.
Pamiętaj!
Migotka (trzecia powieka) to nie choroba - jest ważną częścią oka. Bez niej zwierzak narażony jest na podrażnienia oka, a co za tym idzie upośledzenia widzenia. Ale jej permanentna obecność jest sygnałem od organizmu, że kot jest najprawdopodobniej osłabiony. Jeśli zauważysz, że trzecia powieka jest zaczerwieniona i jest widoczna przez długi okres, należy to jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii.